Satukaava

Tarinat ja tarinankerronta kuuluvat olennaisena osana draamaan. Simo Routarinne esittelee kirjassaan Improvisoi! harjoituksen, jossa tarinaa kerrotaan lause kerrallaan satukaavan avulla. Kaavassa on annettu kuusi lauseen alkua:

Olipa kerran…
Joka päivä…
Kunnes eräänä päivänä…
Siitä seurasi, että…
Kunnes viimein…
Sen päivän jälkeen…

Satukaavan avulla ja yhdessä toisten kanssa tarinoiden keksiminen on helppoa ja hauskaa. Ryhmässä jokainen kertoo tarinaa lause kerrallaan annettuja lauseen alkuja käyttäen. Siitä seurasi, että… lauseen alkua voidaan käyttää useammankin kerran, eli tehdä useita lisätarjouksia.

Harjoituksessa kehittyy taju tarinan dramaturgiasta, mikä auttaa myös muissa tarinan keksimistä edellyttävissä tehtävissä. Satukaavan avulla tehtävien tarinoiden ei tarvitse olla satuja, vaan kaava on sovellettavissa myös realistisiin tarinoihin.

3 vastausta artikkeliin “Satukaava

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s