Vihreä draama

Vihreä draama on draaman keinoin toteutettava ympäristökasvatusmenetelmä. Arvo- ja asennekasvatus on oleellinen osa vihreää draamaa, jonka tavoitteena on edistää kestävää kehitystä. Draamatyöskentely mahdollistaa omien arvojen ja asenteiden pohdinnan, ja vihreän draaman tavoitteena on muutos ihmisen toiminnassa. Vihreä draama sisältää ympäristökasvatuksellisen tavoitteen ja teeman, herättävän kokemuksen, reflektion ja vaihtoehtoisen toimintamallin kokeilun. Kirjassaan Vihreä draama – draaman keinoin kestäviin elämäntapoihin menetelmän kehittäjät Jaana Hiltunen ja Heli Konivuori esittelevät vihreän draaman perusteet sekä kymmenen kestävään kehitykseen ja kestäviin elämäntapoihin liittyvää valmista draamakokonaisuutta. Pääasiassa nuorten ja aikuisten ympäristökasvatukseen suunniteltujen draamakokonaisuuksien teemoja ovat muun muassa omat kulutustottumukset, tuotteen elinkaari, lajittelun merkitys, energiansäästö ja vesiensuojelu. Mukana on myös yksi 1.-4. -luokkalaisille suunnattu draamakokonaisuus, jonka aiheena on kuluttaminen.

Materiaalia vihreään draamaan löytyy myös netistä. Vihreä draama -kirjaan pohjautuvan draamaharjoituspaketin teemoina ovat kestävä kuluttaminen ja jätteiden välttäminen. Draamapaketti sisältää lyhyitä harjoituksia ja kaksi pitkää kokonaisuutta, jotka sopivat toteutettavaksi yläkoulussa. Yläkoululaisille sopivat myös Vihreää draamaa tavaramaailmassa -kirjasen sisältämät draamaohjelmat, joiden tavoitteena on herättää keskustelua tavaroiden vaikutuksista elämäämme ja ympäristöön sekä pohtia kulutuskeskeisyyttä. 5.-6. -luokkalaisille suunnatun kestävän kulutuksen Laiterojun jäljillä -draamaopetuspaketin tavoitteena on hahmottaa elektroniikan erilaisia ympäristövaikutuksia. Vihreää draamaa lelumaassa -kirjanen sisältää kaksi draamatarinaa, joiden avulla päästään pohtimaan kulutukseen liittyviä kysymyksiä päiväkodissa tai esi- ja alkuopetuksessa.

Kirjallisuus:
Hiltunen, J. & Konivuori, H. 2005: Vihreä draama – draaman keinoin kestäviin elämäntapoihin, Kustantajat Sarmala Oy.

Yksi vastaus artikkeliiin “Vihreä draama

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s