Erityistä draamaa

Draama voidaan ymmärtää monella eri tavalla. Se liittyy ensinnäkin näytelmäkirjallisuuteen ja teatteriin, mutta koulunäytelmien, ilmaisukasvatuksen ja pedagogisen draaman kautta myös kouluopetukseen. Blogissani tarkastelen draamaa pedagogiikan, en niinkään näyttämötaiteen näkökulmasta. Pedagogisessa mielessä draama on sekä teatteritaiteeseen perustuva oppiaine että teatterin keinoja hyödyntävä opetusmenetelmä. Opetusmenetelmänä draama on toiminnallinen ja se perustuu osallistujien väliseen vuorovaikutukseen, myös draamassa oppiminen on taiteellisen oppimisprosessin kautta jollain tavalla erityistä.

Draamasta on tullut jälleen ajankohtainen aihe. Oppiaineeksi sitä ei peruskouluun hyväksytty, mutta perusopetuksen opetussuunnitelman perusteissa 2014 draama on mainittu sekä opetuksessa käytettävänä työtapana että soveltavana valinnaisena aineena. Pohdin draamaa koskevissa kirjoituksissani muun muassa seuraavia kysymyksiä:

Mitä draama on ja mitä se voisi olla peruskoulussa?
Mikä on draaman asema ja merkitys opetuksessa?

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s